SARS-CoV-2 Testi için Hastalar veya Sağlık Çalışanları Tarafından Toplanan Swablar

Esse Medikal

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Covid-19 pandemisine erken tıbbi müdahale, kısmen testin kullanılabilirliği ile sınırlıydı. Sağlık çalışanları, şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) virüsünün test kılavuzlarına göre hastaların orofarenksinden veya nazofarenksinden bir swab örneği topladı. Bu prosedür potansiyel olarak virüsün yeterli kişisel koruyucu ekipmana (KKD) sahip olmayan sağlık çalışanlarına bulaşma riskini arttırmıştır.

Diğer klinik koşullarda,  hastanın bir hapşırma, öksürme veya tıkaç potansiyeli daha düşük olan bir nazofaringeal örneğe göre bir dil, burun veya orta türbinat örneği elde etmek daha hızlıdır. Ek olarak, son veriler SARS-CoV-2’nin saptanması için nazofaringeal olmayan numunelerin geçerliliğini desteklemektedir.  Hasta tarafından toplanması sağlık çalışanının virüse yüksek maruziyetini azaltır ve sınırlı KKD’yi korur.

Esse Medikal

Washington’un Puget Sound bölgesindeki beş ayaktan klinikten herhangi birinde görülen üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan 530 hastada nazofarenks ve en az bir başka yerden swab örnekleri aldık. Hastalara talimatlar verildi ve bu sırayla dil, nazal ve orta konka örneklerini almaları istendi. Daha sonra bir sağlık çalışanı tarafından hastadan bir nazofaringeal numune alındı. Tüm numuneler, yalnızca pozitif numuneler için kalitatif sonuçlar (pozitif veya negatif) ve döngü eşiği (Ct) değerleri veren ters transkriptaz-polimeraz-zincir reaksiyonu (RT-PCR) testi için bir referans laboratuvara gönderilmiştir (ek ayrıntılar, Ekteki Yöntemler bölümünü seçme, NEJM.org adresinde bu mektubun tam metniyle birlikte kullanılabilir).

Esse Medikal

Cras congue justo vitae tortor aliquam mollis vel eu orci. Nunc tincidunt dui interdum, dignissim odio sit amet, sodales tortor. Fusce dignissim faucibus est, sit amet mattis nunc sollicitudin eget. Ut eu viverra dolor. Mauris at velit purus. Duis non enim non libero mollis maximus nec id est.

Aenean vulputate felis vitae lacus consectetur, sit amet aliquet erat faucibus. Integer eget massa luctus, iaculis metus vitae, porta dolor. Morbi congue, velit vel fringilla tempor, leo mi viverra enim, vel dictum ipsum libero sed nisl. Pellentesque porta magna eros, a dignissim erat tempus ac. Nullam malesuada euismod laoreet. Fusce a lacinia erat.